FSSM Skidskytte

28.02.2015 kl. 19:01
Resultat

Resultat Samstart lördag 28.2.2015             

Pojkar 13år    3,0km        m,m                                    Sluttid    Bommar

1    William Granskog        Närpes Kraft Biathlon    12;10    2;0

2    Wille Lautamäki           Österby SK                       13;56    2;3

3    Jonas Selenius            Österby SK                       16;34    2;2

Flickor 13år    3,0km        m,m                

1    Ina Ylsöbäck                 Närpes Kraft Biathlon    13;01    0;1

2    Saimi Lupala                Österby SK                       14;08    3;3

3    Anna Tulonen              Österby SK                       14;32    1;0

4    Anni Vikström               Larsmo IF                         15;05    1;2

Pojkar 11år    2,0km        m,m                

1    Jeremias Bengs          Närpes Kraft Biathlon       9;05    0;0

2    Anton Ingves               Närpes Kraft Biathlon     10;30    0;0

3    Väinö Lupala              Österby SK                        11;11    0;1

Flickor 11år    2,0km        m,m                

1    Erika Ingves                Närpes Kraft Biathlon     10;10    0;1

Flickor 9år    2,0km        m,m    (0,7+0,7+0,7)        

1    Therese Äbb               Österby SK                        11;16    0;0

2    Wendla Strandholm   IF Fyren                             11;19    0;0

Pojkar 15år    5,0km        m,m,m                

1    Marius Bengs              Närpes Kraft Biathlon     21;36    3;3;0

2    Joakim Nordström      Lovisa Tor                         24;05    4;4;5

Flickor 15år    5,0km        m,m.m                

1    Wilma Strandholm      IF Fyren                             20;28    0;2;0

2    Emma Äbb                   Österby SK                        24;04    0;2;1

Pojkar 17år    7,0km        m,m,p                

1    Markus Söderlund      Åland ID                             29;45    1;4;2

Flickor 17år    6,0km        m,m,p                

1    Josefine Augustson    Österby SK                        24;56    3;1;1

2    Maria Söderlund          Åland ID                            29;00    3;1;5

Flickor 19år    7,5km        m,m,p,p                

1    Jenny Fellman             Åland ID                              32;12    1;4;1;1

Herrar    15,0km        m,m,p,p                

1    Andreas Selenius       Österby SK                         54;46    1;1;2;2

2    Toni Wiik                       Larsmo IF                           56;00    2;1;4;3

3    Mika Pasonen              Ingå IF                                 58;16    2;4;4;1

4    Mikael Donner             Ingå IF                                 58;24    5;3;3;3

5    Oskar Haajanen          Ingå IF                               1;39;47    4;4;5;3

DNS    Esa Huttunen         Lovisa Tor                         DNS    

DNS    Jan Donner            Ingå IF                                DNS    

Damer    12,5km        m,m,p,p                

DNF    Pernilla Sundvik    Larsmo IF                          DNF    0;2;2;X

Damer 21år    10,0km        m,m,p,p                

1    Caroline Sandelin      Närpes Kraft Biathlon      45;26    1;3;3;2

2    Johanna von Frenckell    Ingå IF                        1;00;04    0;2;3;5

Herrar 40år    8,0km        m,m,p,p                

1    Mats Spets                   Lovisa Tor                           37;21    2;2;5;2

Herrar 45år    8,0km        m,m,p,p                

1    Fredrik Mattsson        Larsmo IF                             41;09    1;2;1;4

2    Anders Back               Lovisa Tor                            41;21    4;5;4;2

3    Jori Arrakoski             Ingå IF                                   47;08    5;4;3;2

Herrar 50år    8,0km        m,m,p,p                

1    Leif Haajanen           Ingå IF                                    38;28    3;1;4;2

2    Stig Österholm         Österby SK                             41;42    2;2;3;2

3    Jan Sinisalo             Lovisa Tor                               43;38    5;4;5;4

4    Wilhelm von Frenckell    Ingå IF                             49;08    5;5;4;5

Herrar 55år    8,0km        m,m,p,p                

1    Kent Nykamb            IF Fyren                                  40;25    2;3;3;2

2    Pekka Kangasharju Ingå IF                                    42;48    2;1;5;3

DNS    Glenn Höstman  IF Fyren                                  DNS    

Herrar 60år    6,0km        m,m,p                

1    Ralf Lindén                Lovisa Tor                             30;50    4;5;4

2    Kurt Höglund             Lovisa Tor                             32;45    3;4;2

3    Mikael Tackman       Sibbo SG                               38;26    1;0;0

Herrar 65år    6,0km        m,m,p                

1    Bernt Stjernberg       Sibbo SG                               34;34    2;1;4;

    Henrik Hedroos          Lovisa Tor                              DNF    

Herrar 70år    5,0km        m,m,p                

1    Lars Forsman          IF Fyren                                  30;28    1;0;5

2    Håkan Karlsson      Lovisa Tor                              32;43    1;1;2

3    Mauri Blomqvist      Lovisa Tor                              33;19    2;3;2

4    Rune Karlsson        Åland ID                                 34;53    4;4;3

Herrar 75år    5,0km        m,m,p                

1    Ola Jonasson         Sibbo SG                                 40;46    3;2;2

Magnus Lindholm