FSSM Skidskytte

01.03.2015 kl. 10:30
Resultat 1.3.2015

FSSM skidskytte i LOVISA 28.2 -1.3.2015            
Resultat, Normalskidskytte söndag 1.3.2015  kl.10.00            
                                        
Pojkar 9år    2,0km        m,m    (40s)        Skidtid    Bommar    Tilläggstid    Sluttid
1        Mickel Back                 Lovisa Tor    15;19              1,4               3;20    18;39
                                        
Pojkar 13år    4,0km        m,m,m    (40s)                    
1        William Granskog  Närpes Kraft B  16;31          1,1,1               2;00    18;31
2        Wille Lautamäki        Österby SK     17;51          1,3,3               4;40    22;31
3        Jonas Selenius         Österby SK     21;43          1,2,4               4;40    26;23
                                        
Flickor 13år    4,0km        m,m,m    (40s)                    
1        Saimi Lupala           Österby SK       17;13          0,0,1               0;40    17;53
2        Anni Vikström          Larsmo IF         20;41           1,2,0               2;00    22;41
3        Anna Tulonen         Österby SK       20;22           0,3,1               2;40    23;02
4        Ina Ylsöbäck        Närpes Kraft Bi   19;17           2,3,1               4;00    23;17
                                        
Pojkar 11år    3,0km        m,m    (40S)                    
1        Jeremias Bengs   Närpes Kraft Bi  12;13              0;0                0;00    12;13
2        Väinö Lupala           Österby SK       13;09             0;0                0;00    13;09
3        Anton Ingves        Närpes Kraft Bi    14;20             0;0                0;00    14;20
                                        
Flickor 11år    3,0km        m,m    (40s)                    
1        Erika Ingves        Närpes Kraft Bia   13;45             0;0                0;00    13;45
                                        
Flickor 9år    3,0km        m,m    (40s)                    
1        Wendla Strandholm    IF Fyren         12;20             0;0                0;00    12;20
2        Therese Äbb               Österby SK     12;01             1;1                1;20    13;21
                                        
Pojkar 15år    6,0km        m,m,m    (40s)                    
1        Marius Bengs        Närpes Kraft Bi   23;42           0;2;2               2;40    26;22
2        Joakim Nordström    Lovisa Tor       23;32           5;5;4                9;20    32;52
                                        
Flickor 15år    6,0km        m,m,m    (40s)                    
1        Wilma Strandholm    IF Fyren           24;12            2;0;1               2;00    26;12
2        Emma Äbb                Österby SK       28;00            1;2;2               3;20    31;20
                                        
Pojkar 17år    8,0km        m,p,m                        
1        Markus Söderlund   Åland ID           34;15            1;3;3               7;00    41;50
                                        
Flickor 17år    7,0km        m,p,m                        
1        Josefine Augustson  Österby SK     26;45            1;1;0               2;00    28;45
2        Maria Söderlund        Åland ID         28;24            3;4;2               9;00    37;24
                                        
Flickor 19år    10,0km        m,p,m,p                        
1        Jenny Fellman           Åland ID          40;10         2;2;2;3               9;00    49;10
                                        
                                        
Herrar    20,0km        m,p,m,p                        
1        Andreas Selenius   Österby SK        65;29        0;2;3;4                9;00    1;14;29
2        Toni Wiik                   Larsmo IF          63;30        3;4;3;4              14;00    1;17;30
3        Mika Pasonen          Ingå IF               68;03         3;3;1;4              11;00    1;19;03
4        Mikael Donner         Ingå IF                66;45         2;3;4;5              14;00    1;20;45
          Esa Huttunen            Lovisa Tor        DNS            
          Jan Donner               Ingå IF               DNS            
                                        
Damer    15km        m,p,m,p                        
1        Pernilla Sundvik      Larsmo IF           56;40          1;3;2;3                9;00    1;05;40
                                        
Damer 21år    12,5km        m,p,m,p                        
1        Caroline Sandelin  Närpes Kraft Bi  53;44           2;1;3;2                8;00    1;01;44
2        Johanna von Frenckell  Ingå IF         69;26           0;1;1;0                2;00    1;11;26
                                        
Herrar 40år    10,0km        m,p,m,p                        
1        Mats Spets              Lovisa Tor            42;01           3;2;5;3              13;00    55;01
                                        
Herrar 45år    10,0km        m,p,m,p                        
1        Anders Back           Lovisa Tor            44;12           1;5;1;3              10;00    54;12
2        Jori Arrakoski          Ingå IF                  48;23           3;1;3;2                9;00    57;23
3        Fredrik Mattsson     Larsmo IF            47;15           2;4;1;4              11;00    58;15
                                        
Herrar 50år    10,0km        m,p,m,p                        
1        Stig Österholm       Österby SK           47;07           3;3;1;1                8;00    55;07
2        Jan Sinisalo            Lovisa Tor            43;50           3;5;3;3              14;00    57;50
           Wilhelm von Frenckell    Ingå IF        DNS            
                                        
Herrar 55år    10,0km        m,p,m,p                        
1        Pekka Kangasharju  Ingå IF              47;27            1;3;0;4                 8;00    55;27
2        Kent Nykamb             IF Fyren            45;28            2;4;3;2               11;00    56;28
          Glenn Höstman         IF Fyren             DNS            
                                        
Herrar 60år    8,0km        m,p,m,p                        
1        Ralf Lindén               Lovisa Tor          37;05           4;4;4;4                16;00    53;05
2        Mikael Tackman      Sibbo SG            54;04           0;0;0;2                  2;00    56;04

          Kurt Höglund            Lovisa Tor    DNS            
                                        
Herrar 65år    7,0km        m,p,m,p                        
1        Bernt Stjernberg      Sibbo SG             37;17           1;4;2;3                10;00    47;17
           Henrik Hedroos      Lovisa Tor            DNS            
                                        
Herrar 70år    6,0km        m,p,m,p                        
1        Mauri Blomqvist       Lovisa Tor           32;53           1;3;0;2                  6;00    38;53
2        Lars Forsman           IF Fyren               31;04            2;2;2;3                 9;00    40;04
3        Rune Karlsson         Åland ID              33;06            2;2;4;2               10;00    43;06
4        Håkan Karlsson       Lovisa Tor           34;06            2;3;2;3               10;00    44;06
                                        
Herrar 75år    6,0km        m,p,m,p                        
1        Ola Jonasson         Sibbo SG              44;09             2;0;2;2                6;00    50;09

 

Magnus Lindholm